Nadpis: Článek - družstevní výroba solárních dlaždic a chodníky budoucnosti. Chodník budoucnosti zásobí energií klidně celý dům.
Výroba solárního panelu svépomocí
Pokud jste z jakéhokoliv důvodu rozhodnuti pro výrobu solárního panely svépomocnou metodou, měli byste zvážit následující fakta:
zvolit správně materiál pro solární panely
způsob provedení solárního kolektoru svařováním,lepením, pájením a podobně
profil pro solární panel
správná volba izolace solárního kolektoru
sklo, krycí vrstva solárního panelu
Požadavky na materiál k výrobě solárního kolektoru
Rám solárního panelu
Měl by být dostatečně pevný a odolný, nezapomeňte, že očekáváte dlouholetou životnost. Nejlepší cestou by bylo asi dohledat na internetu firmy co se zabývají prodejem hliníkových profilů. Jakmile vyberete vhodný hliníkový profil, kupte dostatečně dlouhý. Doporučení by zde bylo pořídit si profil délky alespoň 7m. Řádně si vše promyslet a flexou prořezat rohy, aby se dal kolektor uzavřít do obdélníku o rozměru 2x 1m. Při ohýbání jej pak v posledním místě, kde se rohy setkají přinýtujete. Hliníková profil by měl být členitý, aby do něj bylo možno zapustit sklo a řádně přichytit. Nezapomeňte si označit kde budou výstupy z panelu pro trubku, nejčastěji Cu ?22. Jednotlivé trubky by měli být pájeny natvrdo, aby spoje při vysokých teplotách nepovolily.
Povrchová vrstva solárního panelu
Tato vrstva by měla mít dostatečný rozměr pro umístění do rámu kolektoru. Může ji odělat buď z hliníkových nebo měděných plátů a navařit na ni ze spodní strany měděné trubky, které budou sloužit jako přenašeč tepelného výkonu solárního absorbéru. S vhodným nátěrem vám bohužel neporadím, chtělo by to asi odborníka přes nátěry. Určitě se volí tmavý s ohledem na životnost článků.
Sklo na solárním panelu
Sklo solárního kolektoru by bylo vhodné s min. tloušťkou 3mm. Mělo by se jednat o nízkoželezité sklo s dobrou odolností proti kroupám. Další vlastností je dobrá propustnost slunečního záření na absorbér kolektoru. Nezapomeňte sklo řádně v hliníkovém profilu utěsnit silikonem odolným vůči UV záření, zteření a podobně.
Izolace solárního kolektoru
Izolaci solárního panelu můžete provést minerální vatou. Námi doporučená tloušťka je alespoň 6 cm na zadní straně a pokud situace dovolí 2cm z boku kolektoru. Čím více práce si dáte s izolací, tím menší budou tepelné ztráty solárního panelu a tím větší bude tepelný zisk celé soustavy.
Sami vidíte, že zhotovit solární panely není jednoduchá záležitost. Nyní si můžete přečíst další článek...
-------------------------
Chodník budoucnosti zásobí energií klidně celý dům
Jana Nesvadbová, Novinky
Chodník budoucnosti, i tak by bylo možné nazvat nový typ dláždění vyráběný z recyklovaného plastu. Začala ho vyrábět maďarská společnost Platio a výjimečný je tím, že absorbuje sluneční záření, které proměňuje na elektrickou energii, jíž může zásobovat dům nebo různá elektrická zařízení. Takže i sloupy veřejného osvětlení se zařízením na 5G.
Každý druhý sloup má mít toto zařízení pro 5 G. V Sydney (4,5 milionů obyvatel) to již mají.
Solární panely umístěné na střechách budov dnes již nikoho velkým úžasem nenaplňují. Staly se běžnou záležitostí, pro mnohé pak v podstatě samozřejmostí. Získávat energii ze slunce, tedy bez poškozování životního prostředí a v podstatě zadarmo, dává smysl.
Stejného názoru je i Imre Sziszak, jeden ze zakladatelů maďarské společnosti Platio, která ovšem místo solárních panelů začala vyrábět solární dláždění na chodníky. Už dva metry čtvereční tohoto pochozího povrchu jsou schopné vyprodukovat dostatečné množství energie na to, aby zásobily pouliční světlo i USB nabíjecí stanici.
„Používáme recyklovaný plast, který doplněný moderní solární technologií nabízí velice pevný a odolný povrch. Šedá část je recyklovaný plast. Používáme zhruba dva kilogramy recyklátu na jeden panel, který lisujeme pomocí formy z kompozitu, abychom získali tento plastový element. Na něj pak upevníme solární panel,” popisuje Sziszak.
Energetické farmy - domy, které vyhlížejí jako plachetniceTipy a trendy
Energetické farmy - domy, které vyhlížejí jako plachetnice
Nejvyšší vrstvu každého dílu pak tvoří tabule z tvrzeného skla s protiskluzovou úpravou. Díky takto zvolené skladbě každého panelu se nemůže stát, že by chůze po takovém chodníku či parkování vozidel na něm mohly jeho technologii poškodit.
Dlažbu tvoří čtvercové díly o rozměrech 34 x 34 x 6,1 cm. Do metru čtverečního se jich tak s velice jemným přesahem vejde devět. Na výrobu tohoto množství firma spotřebuje stejné množství materiálu, jaké vznikne recyklací 400 kusů PET lahví.
Možnosti využití
Jestliže máme ale solární panely na střechu, k čemu je dobrý solární chodník, ptají se redaktoři agentury Reuters, jíž Sziszak poskytl rozhovor.
„Existuje mnoho případů, kdy je uživatelé nemohou na střechu dát, ať už kvůli nevyhovující poloze domu, nebo kvůli typu střešního systému či její stavbě. V těchto případech je solární chodník velmi dobrou alternativou,” odpovídá jim.
Zároveň poznamenává, že Maďary vyvinutá dlažba je pohodlná, vzhledově neutrální, takže vyhoví vkusu většiny lidí a může plnohodnotně zastoupit klasickou dlažbu. S tím ale, že tato navíc vyrábí energii.
Na velikosti záleží
Zatímco střešní solární panely se vyrábějí v různých velikostech, základní jednotka solárního dláždění má zatím pouze jediný rozměr. A ten, vzhledem k plochám, jimiž lze dlažbou pokrývat, není právě z největších. Výrobci k tomu mají ale závažný důvod, proč nechtějí velikost dílů zvětšovat.
Užívejte si teplou vodu v bazénu po celý rok, vyzkoušejte solární ohřevZahrada
Užívejte si teplou vodu v bazénu po celý rok, vyzkoušejte solární ohřev
„Toto je velikost, při níž můžeme garantovat, že sklo udrží příslušnou zátěž. Díly jsou samozřejmě menší, protože sklo má takový nepříjemný zvyk, že při elektrickém výboji praská. Během našich testů se toto ukázalo jako velikost, u níž můžeme garantovat, že se panely nezničí,” vysvětluje Sziszak.
Zatímco podobné projekty byly dosud součástí spíše futuristických návrhů, tento druh dlažby vyvinutý Maďary je reálným projektem, který má za sebou první úspěšné instalace. V menším měřítku to jsou metrové plochy napájející USB dobíjecí stanice v ulicích města Városliget, nebo několik podobně velkých ploch v Budapešti, které zajišťují provoz reklamních poutačů.
Ve větším pak devítimetrová plocha na příjezdové cestě rodinného domu, která nahrazuje solární panely, jež by jinak bylo třeba instalovat na střechu. Výkon devítimetrové plochy je 1,7 kWp.
V současnosti největší instalací je 80 čtverečních metrů plochy na parkovišti před obchodním centrem Green Mall v kazašské Astaně. Zde se svým výkonem 12,4 kWp pohání klimatizační systém centra.
Napište nám
Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?
Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.
Cena jednotlivých dílů není přesně stanovena, neboť každá realizace má svou vlastní charakteristiku, jež výslednou cenu výrazně ovlivňuje. Jak ale uvádí webový magazín zaměřený na fotovoltaiku - PV magazine -, cena by se měla pohybovat mezi 50 a 80 eury za díl. To je v přepočtu 1344 až 2150 korun.
https://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/clanek/chodnik-budoucnosti-zasobi-energii-klidne-cely-dum-40341160#seq_no=5&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.web.nexttoart&dop_req_id=Szb0fDyE6Tg-202011091947&source=article-detail
|